IFF BEST ІНЖЕНЕРНО-ФІЗИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ КПІ ІМ. ІГОРЯ СІКОРСЬКОГО

Європейська сертифікація інженерів: незабаром і в Україні

 

11DSCF2016 0

 

23 квітня в НТУУ «КПІ» відбувся Міжнародний семінар «Європейська сертифікація інженерів: паспорт інженера та гарантія якості освіти».

Його організаторами виступили Міністерство науки і освіти України, Спілка наукових та інженерних об’єднань України, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» і Асоціація ректорів вищих технічних навчальних закладів України, а участь у ньому взяли представники європейських інженерних і освітніх асоціацій, органів державної влади України, бізнесу і промисловості, очільники низки вітчизняних ВНЗ, а також викладачі і студенти НТУУ «КПІ».

Цей семінар став важливим кроком на шляху європейської інтеграції української технічної освіти. Але не лише освіти. Бо особливістю професії інженера є те, що у рівень фахівця визначається не лише його академічною підготовкою, але й здатністю до творення нового і досвідом роботи за фахом. З цих міркувань виходять і європейські об’єднання інженерів у своїй діяльності з сертифікації фахівців.

Законодавцем у цій справі виступає Федерація європейських інженерних асоціацій (FEANI), що об’єднує приблизно 350 інженерних і наукових асоціацій 32 європейських країн і майже 4 мільйони професійних інженерів. У жовтні 2014 року до неї долучилася і Україна.

Сьогодні FEANI реалізує три напрями з акредитації інженерних спеціальностей та сертифікації професійних інженерів:
- FEANI INDEX, тобто перелік інженерних програм (спеціальностей), які відповідають стандартам освіти; акредитовані, або офіційно визнані на національному рівні; відповідають європейському рівню і визнані на території ЄС;
- Engineering Card («Паспорт» або «Картка» інженера), кожен власник якого вноситься в загальноєвропейський реєстр FEANI, який знаходиться в Брюсселі;
- EUR ING («Європейський інженер») – почесний титул, кандидати на отримання якого повинні мати гарну інженерну освіту, багаторічний досвід інженерних досліджень, аналізу та проектування, а також дотримуватися професійної етики.

Розгляду двох з них були присвячені окремі сесії міжнародного семінару – «Європейський паспорт інженера» та «Європейська система акредитації інженерних спеціальностей».

На першій сесії з докладною розповіддю про ініціативи FEANI щодо сертифікації європейських інженерів виступив Генеральний секретар цієї федерації Дирк Бошар. Про організацію такої роботи та етапи, які необхідно пройти для того, щоб долучитися до ініціатив FEANI, доповів голова Національного моніторингового комітету України Володимир Пархоменко. Його інформацію доповнив емоційний виступ радника генерального директора Державного космічного агентства України Едуарда Кузнецова. Він наголосив на крайній потребі піднести в нашій країні престиж професії інженера й на тому, що з огляду на науково-технічні досягнення українських фахівців, зокрема в космічній сфері, приєднання вітчизняних інженерів до європейської спільноти та отримання ними сертифікатів є нині актуальним і важливим не лише для України, але й для Європи.

Друга сесія відкрилася виступом президента Європейської мережі з акредитації європейської освіти (ЕNАЕЕ) Бернара Ремо. Це була максимально конкретна інформація про процедури й вимоги, дотримання яких є обов’язковим для європейської акредитації інженерних програм (чи, відповідно до вітчизняної нормативної бази, спеціальностей). Бернар Ремо повідомив, що на сьогоднішній день до угоди про взаємне визнання сертифікатів інженерної освіти вже долучилися 13 європейських держав.

Про те, що провідні українські технічні ВНЗ вже тепер готові розпочати шлях до європейської освітньої спільноти в галузі підготовки інженерних кадрів, свідчили виступи заступника першого проректора НТУУ «КПІ» Сергія Гожія та ректора Черкаського державного технологічного університету Тамари Качала, присвячені питанням професійної компетенції викладачів вишів, інформаційного та матеріально-технічного забезпечення освітнього процесу в сучасних умовах, налагодження контактів з колегами в європейських університетах тощо.

Надзвичайно важливим підсумком семінару стало підписання Меморандуму про пілотну імплементацію європейських ініціатив між відповідними українськими та європейськими організаціями. Підписи під цим документом поставили голова Асоціації ректорів вищих технічних навчальних закладів України. ректор НТУУ «КПІ» Михайло Згуровський та президент Спілки наукових та інженерних об’єднань України Микола Кирюхін з українського боку, та Генеральний секретар Федерації європейських інженерних асоціацій (FEANI) Дирк і президент Європейської мережі з акредитації європейської освіти (ЕNАЕЕ) Бернар Ремо – від європейських організацій. Під текстом Меморандуму є також й прізвище заступника Міністра освіти і науки України Максима Стріхи, який через термінове відрядження не зміг взяти участь у семінарі і поставив свій підпис напередодні.

Тож наступним етапом має стати приєднання України до європейської угоди про взаємне визнання сертифікатів інженерної освіти. За словами Миколи Кирюхіна, якщо в країні не трапиться якихось надзвичайних ситуацій, це може статися вже до кінця цього року.

На фото: Меморандум підписано!

Джерело: kpi.ua

Seasonal Footwear online

Search